بانک خون بند ناف در ایران

 

بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی استان کرمان در تیر ماه 1387 با همکاری بانک خون بند ناف رویان فعالیت خود را آغاز کرد.

اکنون دارای سه شعبه در شهرهای رفسنجان- سیرجان و جیرفت و کارشناس نمونه گیر آموزش دیده در شهرهای زرند_ بم_ بافت_ راور_شهربابک می باشد و تا کنون بیش از ۵ هزار مورد عقد قرارداد در این واحد صورت گرفته است.

لیست پیوندهای انجام شده با استفاده از نمونه های بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان

پیوندهای انجام شده با استفاده از نمونه های بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان

1-تالاسمی –آنمی آپلاستیک –آنمی فانکونی –فلج مغزی- بیماری های نقص ایمنی اولیه (SCID)

لوسمی حاد لنفوبلاستیک(ALL یکی از شایع ترین سرطان ها در کودکان ،گاهی در بزرگسالان هم دیده می شود – لوسمی حاد میلوئیدی (AML از انواع سرطان خون)

 

“حفظ و نگهداری سلولهای بنیادی خون بندناف برای استفاده احتمالی در آینده، انتخابی است که امروزه تعداد زیادی از پدران و مادران در سراسر جهان برای فرزندان خود مورد توجه قرار می دهند.”

 

بانک خون بند ناف رویان

به دنبال کسب نتابج ارزشمند در درمان بیماری های لا علاج با استفاده از سلولهای بنیادی، تشکیل بانکهای نگهداری خون بند ناف مورد توجه قرار گرفت به نحوی که امروزه بانکهای متصدی به صورت عمومی و اختصاصی جهت ذخیره سازی خون بند ناف در سراسر جهان راه اندازی شده است.

در کشور ما نیز در سال 1384 به همت پژوهشکده رویال جهاد دانشگاهی و با همکاری شرکت گسترش صنعت علوم زیستی(لیدکو) شرکت فناوری بن یاخته های رویال فعالیت خود را آغاز نمود و در سال 1385 موفق به اخذ مجوز فعالیت از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی شد و در حال حاضر بانک خون بند ناف این شرکت خدمات جمع آوری، جدا سازی و ذخیره سازی سلولهای بنیادی خون بند ناف نوزادان را با توافق والدین ارائه میکند.

بانک خون بند ناف رویان

یافته های جدید دانشمندان علوم زیستی چشم انداز وسیعی از روشها و امکانات جدید برای دستیابی به سلامت بیشتر و زندگی طولانی تر را فراروی بشر گشوده است.

محققان بر این باورند که در قرن حاضر، فناوری سلولهای پایه و روش های درمانی مبتنی بر آن، تکنولوژی برتری است که کشورهای صاحب این فناوری جایگاه ویژه ای در دنیای فردا خواهند داشت.

 

بانک خون بند ناف در ایران

از این رو حجم وسیعی از تحقیقات دنیای امروز در جهت دستیابی هر چه بیشتر به قابلیتهای سلولهای بنیادی در درمان بیماری ها و تمایز یافتن آنها به دیگر سلولهای مورد نیاز و در ادامه تولید اندام های حیاتی و دانش مهندسی بافت متمرکز شده است.

درمان انواع سرطان نیز از دیگر کاربردهای سلولهای بنیادی است که امروزه توجه زیادی را به خود معطوف داشته است.

از سری دیگر می توان از سلولهای بنیادی انسانی بدون تغییر ژنتیکی، برای ترمیم بافت های آسیب دیده استفاده نمود. هر چند که استفاده از سلولهای بنبادی در مراحل اولیه خود قرار دارد اما متخصصان معتقدند در آینده ای نه چندان دور، کاربردهای وسیعی در علم پزشکی خواهد داشت.

سلولهای بنیادی از موضوعات روز علوم زیستی و پزشکی محسوب میشوند که با قابلیت رشد دائم و تمایز، پتانسیل های بالقوه و بالفعل فراوانی را دارا هستند.

خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده است خونی است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد، پس از تولد نوزاد، خون باقیمانده در بند ناف و جفت که غنی از سلولهای بنیادی است به عنوان یک زباله بیولوژیکدور ریخته میشود.

 

سلولهای بنیادی که از بند ناف گرفته میشوند بسیار پرتوان و نامیرا هستند و همچنین در اثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمیشوند، به طوری که با تزریق و یا جایگزینی آنها در مناطقی که اه صورت جدی آسیب دیده اند می توانیم به بهبودی آن کمک نمائیم.

سایت بانک خون بند ناف ایران